egeçep logo
EFEMÇUKURU 02.07.2009 BASIN AÇIKLAMASI
İzmir’in yaşam çatısı olan Efemçukuru'nun, yaşamını tehlikeye atan bir yer halini almaması için,
paranın egemenliğine karşı, yaşamın çığlığını yükseltme zamanı.
 
İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi Efemçukuru Köylüleri ile birlikte Efemçukuru Altın Madeni sürecini ve altıncı şirketin reklamı niteliğinde çıkan haberleri değerlendirdi.
 
Açıklama metninin Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Ertuğrul Barka'nın tarafından okunduğu, basın toplantısına, TMMOB İzmir İKK Sekreteri ZMO İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi,  Efemçukuru Köyü Muhtarı Mustafa Özdemir ve Efemçukuru Köylüleri ile Elele Hareketi ve Egeçep üyeleri katıldı.
 
 
 
Özet:
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümeni, madenin hazırlık çalışmalarının yoğunlaşması üzerine, 8 Ocak 2008 tarihinde; “Su Havzalarının Koruma Yönetmeliği gereğince Gayrisıhhi Müessese (GSM) ruhsatı verilmesi uygun olmadığından” Efemçukuru Altın Madeni’nin kapatılmasına karar vermiştir. Ancak, madenin işletilmesine ilişkin hazırlıklar tüm hızıyla sürdürülüyor. Kısacası CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlığı, aldığı kapatma kararını uygulayamıyor. Uygulamaya gücü mü yok, yoksa yeteri derecede istekli mi değil? Acaba İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark Yeraltı Otoparkının yapılması için gösterdiği çabayı, Efemçukuru Altın Madeni’nin önlenmesi için de harcıyor mu?
Geçtiğimiz günlerde Efemçukuru Altın Madeni İzmir İl Genel Meclisi’nin de gündemine geldi. Meclis, “Efemçukuru Altın Madeni ile ilgili Büyükşehir Belediye Encümeninin kapatma kararının tam olarak uygulanması” konusunda tavsiye kararı aldı. Son haber, İl Genel Meclisi’nin aldığı karar İzmir Valisi Cahit Kıraç’tan dönmüş. Gerekçe; İl Genel Meclisi’nin görev alanı dışında bir konu olmasıymış. Vali, merkezi yönetimin ildeki temsilcisi, anlaşılan merkezi yönetimin Efemçukuru Altın Madeninin aleyhine alınan tavsiye kararına dahi tahammülü yok.
Büyükşehir Belediye Başkanı Encümenin kapatma kararını tam olarak uygulatamıyor, Vali “Encümen kararı tam uygulansın” diyen İl Genel Meclisi kararını veto ediyor. Peki, İzmirliler ne yapıyor? Yerel gazetelerde ve televizyonlarda altıncı şirketin reklâmlarını hiç tepki vermeden okuyor ve izliyor. Önüne geçilemezse, İzmir’i susuz yada çok arsenik de dahil olmak üzere ağır metallerle kirletilmiş suya mahkûm edecek Efemçukuru Altın Madeni projesi İzmir’de kaç kişinin umurunda? Bir yanda bir avuç Efemçukuru Köylüsü ve onlarla birlik olan bir grup yaşam savunucusu, diğer yanda da siyasi iktidardan her istediği izni koparan ve paranın gücüyle medyada reklam haber/yorumlar yaptırabilen, toplumu kirli bilgi bombardımanına tutan küresel bir şirket. Bu iki tarafın dışında da her türlü etkilenmeye açık çoğunluk kitle; tüm İzmirliler. İşte asıl sorun da bu çoğunluğun kimden etkileneceği, kabul ettiği doğrunun kimin çıkarına olacağı? Efemçukuru Altın Madeni konusunda yaşamın savunulması için mücadele edenlerin medyada yer alması iyice zorlaştırılmış hatta imkânsızlaştırılmıştır. Oysa işin hiç şakası yok, bir kez kirlenmeye görsün, İzmir’in yaşam çatısı, yaşamını tehlikeye atan bir yer halini alacak. Daha ne kadar sessiz kalacağız?. Şimdi paranın egemenliğine karşı, yaşamın çığlığını yükseltme zamanı. Çocuklarımıza sağlıklı yaşabilecekleri bir İzmir bırakmak istiyorsak, bunu yapmak zorundayız.Bu konuda, kendisini sorumlu hisseden, yaşamın sürmesine öncelik veren, insandan yana, canlıdan yana olan herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Unutulmasın ki, Efemçukurlular’a sahip çıkmak, İzmir’in sağlıklı yaşamına sahip çıkmak demektir.

Basın Açıklaması ile ilgili döküman
03.07.2009Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu