egeçep logo
NİĞDE OLAYLARI İÇİN YEŞİLLER PARTİSİ BASIN AÇIKLAMASI
YEŞİLLER PARTİSİ BASIN AÇIKLAMASI
 
Niğde’de altın madenine karşı direnen köylülere polis müdahalesini kınıyoruz – köylülerinin arkasındayız!
 
 
İstanbul, 16 Eylül 2009, 15:30 - Niğde Ulukışla’ya bağlı Maden, Alihoca, Hasangazi, Porsuk köylerinde ve çevresinde yaşayanlar köylerine yapılmak istenen siyanürlü altın madenine ve işleme tesisine karşı aylardır direniyorlar.
 
Niğde il özel idaresi Ulukışla’nın Porsuk köyünde bulunan Porsuk sulama göletinin altındaki araziyi Bolkar dağlarında altın çıkarmaya hazırlanan Gümüştaş Madencilik’in siyanür havuzu yapması için vermek üzere bugün bir ihale yaptı. İhaleyi protesto için Niğde İl Özel İdaresi’nin önüne giden köylülere polis tarafından müdahale edildi. Polisin biber gazı kullandığı ve arbedede gazdan rahatsızlananlar olduğu söyleniyor.
 
Protestonun ardından köylerine dönmek üzere Niğde il merkezinden ayrılan köylülerin şu anda da Ulukışla-Adana E5 karayolunu trafiğe kapattıkları haberini aldık.
 
Topraklarında siyanürlü altın madeni istemeyen köylülerin, köy derneklerinin, Maden Köyü Çevre Platformu’nun ve İç Anadolu Çevre Platformu’nun haklı mücadelesini destekliyor, yapacakları her tür sivil itaatsizlik eyleminin yanında olduğumuzu duyuruyoruz. Bütün ekoloji ve yaşam savunucularını toprağını ve bütün Bolkar dağları coğrafyasını siyanürle ve ağır metallerle zehirleyecek bu altın madenine karşı korumak için direnen köylülerle dayanışmaya çağırıyoruz.
 
Kendi toprağını koruyan köylülerin barışçı bir protestosuna bile biber gazıyla müdahale eden polis devleti anlayışını hala devam ettiren, doğaya ve köylülere karşı altın madencilerinin çıkarlarını savunan hükümeti protesto ediyoruz.
 
Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.
 
Yeşiller Partisi Basın Yayın Bürosu


16.09.2009Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu