egeçep logo
GREENPEACE: "Nükleer Enerjide Bu Israr Niye?"

 

 

Nükleer Enerjide Bu Israr Niye?

TETAŞ'ın yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye'nin dördüncü nükleer santral ihalesi de iptal edildi.  Ancak 2010 içinde iki yeni ihale açmak isteyen hükümet hala  bu dört kötü tecrübeden ders çıkartmıyor. 

21 Kasım 2009, İstanbul- TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya tarafından yapılan açıklama ile nükleer santral ihalesi resmen iptal edildi. Danıştay tarafından alınan karardan sonra TETAŞ’In iptal kararı sürpriz değil ancak şaşırtıcı olan hükümetin hala nükleer santral hevesinden vazgeçmemiş olması.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, hükümetin nükleer santral yapma konusundaki kararlılığını her fırsatta dile getirirken, Bakanlığın 2010 yılı planları içerisinde Mersin ve Sinop için iki yeni nükleer santral ihalesi bulunuyor. Açılacak ihaleler için ise kamu ortaklığı sağlanması ve süreçlerin 2010  baharında başlatılması planlanıyor. 

Sonuçta, hükümet ve TETAŞ nükleer enerjinin ne kadar pahalı olduğunu kanıtlayan bu dört başarısız tecrübeye rağmen hala nükleer yanlışında ısrar ediyor. 

“Nükleer vergisi” mi geliyor? 

Nükleer enerjide astronomik maliyetlerin bu ihale ile bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Greenpeace  Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Ancak bu son karardan da hükümet ders çıkartmadı.  Aksine nükleer enerjideki bu anlamsız ısrar, kamu ortaklığı gibi yeni teşviklerin sağlanmasına sebep oluyor. Hükümet acaba kamu ortaklığı ile bu maliyetin bir kısmını başka vergilerin altına mı gizlenmeye çalışılacak?”

Maliyet ve süre aşımları nedeniyle, bugüne kadar sadece özel sektör eliyle gerçekleştirilebilmiş nükleer santral projesi yok. Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası’nın kriterlerine göre de bu yatırımlar çok riskli.  

Nükleerin sadece maliyet değil inan ve çevre sağlığı açısından da son derece riskli olduğuna dikkat çeken Diker “Bu kirli enerji kaynağı sahip olduğu çözümsüz atıklarla sadece bizlerin değil gelecek onlarca kuşağın hayatına da girmiş olacak. Hükümet Türkiye'nin gelecek kuşakları üzerinden bu tehlikeli kumarı oynayamaz” dedi.

“Nükleer ile yaşamaya hazir mısınız?”

Greenpeace’in nükleer masalı sonsuza kadar ortadan kaldırmak için başlattığı kampanya www.ilovvenuclear.org sitesinde devam ediyor.  Kampanya, Çernobil felaketinin yıl dönümü olan 26 Nisan 2010 tarihine kadar “1 Milyon radyoaktivist”i biraraya getirmeyi hedefliyor.

 Hiç bir hükümet 1 milyon vatandaşının talebine hayır diyemez.

 

Daha fazla bilgi için:

 Korol Diker – Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu  0 533 567 20 32   kdiker@greenpeace.org

Nevin Sungur- Greenpeace Akdeniz İletişim Birimi Yöneticisi           0 530 425 35 4822.11.2009Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu