egeçep logo
EGEÇEP KURULTAYI BASIN AÇIKLAMASI
 
25.02.2010
 
BASIN DUYURUSU
 
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI
 
“Kötülerin kazanması için, iyilerin seyirci kalması yeterlidir.”
Biz seyirci kalmıyoruz!
Havanın, suyunun, toprağın ve canlı yaşamın vicdanı olarak mücadele ediyoruz.
 
“Ege Bölgesinin doğal ve kültürel değerlerine sahip çıkmak, canlı yaşamını savunmak üzere, onlarca kurum, örgüt ve ekoloji hareketi tarafından kurulan Egeçep”, 3. Bileşenler Kurultayı 27-28 Şubat 2010 tarihlerinde TEPEKULE SERGİ ve KONGRE MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
 
Bu yılki ana teması; “Madenciliğin Yaşam Alanlarına Etkisi.” olan ve geçen yıl yitirdiğimiz Prof. Dr. Türkel Minibaş anısına yapılacak kurultayımızda, Yaşam Savunucularına  Egeçep ödülleri verilecektir.
 
 
28 Şubat Pazar günü Ana temanın tartışılacağı panel/foruma, TBMM, Madencilik Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri, AKP Grubundan Mehmet Nil Hıdır, CHP Grubu adına Halil Ünlütürk, MHP grubu adına Mustafa Kemal Cengiz ve BDP Grubu adına Hasip Kaplan,da katılarak komisyon görüşlerini anlatacak, katılımcıların görüşlerini dinleyeceklerdir.
 
Madencilik mağdurları (Bergama-Ovacık – Uşak Kışladağ, İzmir-Efemçukuru, Kozak yaylası, Kaz dağları, Niğde – Ulukışla, Artvin-Cerattepe, Turgutlu – Çaldağ vb ) sorunlarını konunun uzmanları bilim insanları, hukukçular, mühendislerle beraber dile getirerek, yaşam ortaklarını “havaya, suya, toprağa, tohuma ve yaşama sahip çıkmaya; ağacın, böceğin, çiçeğin... vicdanı olmaya çalışanlarla yan yana olmaya davet” edecekler.
 
Egeçep Kurultay açılışında yaşam savunucu müzisyen – W.Veda Yavuz’un tek kişilik orkestrası ile doğanın/yaşamın sesini duyacağız!
 
Katılımızdan mutluluk duyacağız.
 
EGEÇEP  Dönem Sözcüsü
Berrin Esin Kaya
 


25.02.2010Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu