egeçep logo
YARGILANMASI GEREKENLER YAŞAMI TEHDİT EDENLERDİR

Koza Altın İşletmeciliği A.Ş. tarafından Av. Arif Ali Cangı, Özer Akdemir, Erol Engel, Hasan Gökvardar aleyhine açılan toplam 70.000,00 TL'lik tazminat davasının karar duruşması öncesinde EGEÇEP ve ELELE Hareketi tarafından İstanbul Adliyesi önünde ortak bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama şu şekilde:

Yaşamı  savunmak suç ise; biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz! Yargılanması gerekenler canlı yaşamını tehdit edenlerdir!
 
Değerli Basın çalışanları
 
8 Şubat 2009 günü  Bergama yöresine yağan şiddetli yağıştan sonra Ovacık Altın Madeni’nden ovaya akan seli yetkililere bildirdiğimiz, olası riskler konusunda uyarıda bulunduğumuz için ve bu konudaki Evrensel Gazetesi haberini gerekçe gösterilerek  Bergama-Ovacı k Altın Madeni’nin işletmecisi Koza Altın İşletmeciliği A.Ş., arkadaşlarımız Av. Arif Ali Cangı, Özer Akdemir, Erol Engel, Hasan Gökvardar aleyhine toplam 70.000,00 TL tazminat davası açtı. Bu davanın  duruşmasını izlemek için Ege’den, İzmir’den geldik.  

Arkadaşlarımız yaşamı  savunmanın gereğini yerine getirmişlerdir. Şimdi onların şahsında hepimizi susturmak istiyorlar, onlarca mahkeme kararına rağmen hukuksuz çalışmaları yetmiyormuş gibi, şimdi de tazminat davalarıyla gözdağı vermek istiyorlar, yaşam savunucularını susturmak istiyorlar. 

Geçtiğimiz hafta içinde, madene ziyarete gelen ve bilgi almak isteyen TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu üyelerine nasıl hakaret ettiklerini kamuoyu bir kez daha gördü. Bizler benzer saldırılarla yıllardır karşılaşıyoruz. Koza Altın İşletmesi, Milletvekillerine bile saldırma, onlara hakaret etme cesaretini nereden alıyor? Çünkü onbeş yıla yakın süredir hakkında verilen yargı kararlarının uygulanmıyor, siyasi iktidarlar tarafından sürekli olarak korunup, kollanıyorlar.  

Bu kadar hukuksuzluğun sonunda gelinen sonuç budur, kuralsızlık, tehdit…Tehdit hepimizedir, yörenin havasına, suyuna, toprağına, canlıların yaşamınadır, hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesinedir. Bunu artık herkes görmeli,  burada bugün görülen dava da tehdidin başka bir boyutudur. 

Buradan bir kez daha haykırıyoruz; 

Boşuna çaba içindeler; korkmayacağız, susmayacağız, hep yaşamı savunmayı sürdüreceğiz, hep hukuku savunacağız, haksızlığa karşı, yaşamı riske atan yağmaya karşı, soyguna karşı, sömürüye karşı haykırmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımızı değil, asıl onları yargılayın,  kendi çıkarlarından başka hiçbir şey düşünmeyenleri, çevre sağlığını canlı yaşamını yok sayanları,  hukuk devleti ilkesini yerle bir edenleri yargılayın.   
 
Bugün burada mahkeme 70.000 TL tazminat istemiyle açılan davayı reddetmiştir. Yani dava lehimize sonuçlanmıştır. Yaşamı savunmak suçsa, biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz.
 
İstanbul- 30.12.2010 

 

EGEÇEP Dönem Sözcüsü                                   ELELE Hareketi Dönem Sözcüsü

Muammer Sakaryalı                                                       Ertuğrul Barka01.04.2010Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu