egeçep logo
GÜMÇED-BİZ KARŞI ÇIKARSAK YAPAMAZLAR

 

 
14 Aralık 2011                                                                                                                            
BASIN BİLDİRİSİ
 
Kazdağlarını Korumak, Yaşam Alanlarımızın Yok Edilmesine Dur Demek, Termik Santrallere ve Altın İşletmelerine Hayır Demek İçin
ALANLARDAYIZ
 
BİZ KARŞI ÇIKARSAK YAPAMAZLAR
 
GÜMÇED Edremit Körfez Şubesi ve Güzel Edremit Körfezi Bekçileri olarak, bugün, Çanakkale Çevre Platformu’nun çağrısıyla alanlardayız. Kazdağları, Madra Dağı ve Kozak Yaylası’nı tehdit eden çevre sorunlarıyla yıllardır süren mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğimizi haykırmak için buradayız. Dağlarımızı, köylerimizi, zeytinliklerimizi tehdit eden madencilik ve termik santral girişimlerine izin vermeyeceğimizi göstermek için buradayız. Yaşam alanlarımızın yok edilmesine hayır demek için, aynı zamanda Çanakkale’de, Biga’da, Bayramiç’te, Çan’da, Yenice’de, Gelibolu’da, Ezine’deyiz.
 
Biz eylemimizde Bahçedere’yi sembol olarak seçtik. Bahçedere Kazdağları mücadelemizin en geniş kitlelere ulaşmasında önemli rol oynamıştır. Biz de bir kere daha her yer Bahçedere, hepimiz Bahçedereliyiz diye haykırıyoruz.  
 
Kazdağı, Madradağı ve Kozak Yaylası’nda verilmiş olan yüzlerce maden ruhsatı geleceğimize yönelik en büyük tehdittir. Türkiye yüzölçümünün üçte birinden fazla alanı kaplayan maden ruhsatları, doğayı, insanı, tarımı, hayvancılığı, turizmi göz ardı ederek ülkemizi bir zehir çukuruna dönüştürecektir. 70 yıldır Balya’da gördüğümüz gibi, altın ve gümüş madenciliğinde kullanılan kimyasallar ve işlemler sırasında ortaya çıkan ağır metaller bu bölgeleri yaşanmaz hale getirecektir. Tepeoba madeninde gördüğümüz gibi hektarlarca alanda binlerce ağaç kesilecek, Karaayıt’ta yaşandığı gibi çıkan toz tarımsal faaliyetleri baltalayacak, maden işletmeleri bin pınarlı Kazdağı’nın su kaynaklarını tüketecek ve kirletecektir. Kozak’ta yaşandığı gibi, tüm Çanakkale yarımadasında ekonominin temel taşı olan tarımsal üretimde rekolteler düşecek, ağaçlar kuruyacaktır. 
 
Bu katliama, ekolojik ve ekonomik talana, devlet yönetimi göz yumsa bile, biz yöre halkı olarak, Güzel Edremit Körfezi Bekçileri olarak, Körfezimizdeki tüm demokratik kitle örgütleri ve Belediyelerin desteği ile dur diyeceğiz. Maden ruhsatları iptal edilmeli, Termik Santraller yerine temiz enerji yatırımları yapılmalı, Kazdağı’nın koruma ve kullanım stratejileri acilen iyileştirilmelidir.
 
KAZDAĞINI VERMEYECEĞİZ
BAHÇEDEREYİ VERMEYECEĞİZ
HER YER BAHÇEDERE,HEPİMİZ BAHÇEDERELİYİZ
 
GÜMÇED Edremit Körfez Şubesi


15.12.2011Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu