MIZRAK TORBAYA SIĞMIYOR!

3,384 total views, 3 views today

Mızrak Torbaya Sığmaz!

Meclis Başkanlığı’na 27 Eylül’de sunulan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”ndan çevre talanı çıktı. 10 Ekim Salı günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda maddeleri üzerinde  görüşmelere başlanacak olan Torba Tasarının 54, 55, 56 ve 61 maddeleri Türkiye doğasında, dağlarında, ovalarında, ormanlarında, meralarında, yaşam alanlarında geri dönüşü olmayacak yıkımlara yol açacaktır.

Kanun tasarısının 54.maddesi yasalaşırsa; madencilik faaliyetleri için gereken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) ve diğer izin süreçlerinin 3 ay içinde bitirilmemesi halinde izin verilmiş sayılacak. Bu tasarı, madencilikte Türkiye’nin tüm çevre mevzuatını  rafa kaldırmak, Bergama köylü hareketi ile başlayan yirmi yıllık çevre hareketi tarihini çöpe atmaktır.

Madencilik adı altında ormanların talana açılması yetmemiş, tasarının 55. maddesi ile orman alanlarında yapılacak madencilik faaliyetleri için ilk 10 yıl için herhangi bir bedel alınmayacağı düzenlemesi getiriliyor. Ormanlar madencilerin babalarının çiftliği değildir!

Tasarının 56. maddesi ile “jeolojik haritalama, jeofizik etüd, sismik, karot, kırıntı ve numune almaya yönelik faaliyetler için ÇED kararı aranmayacağı” düzenlemesi getirilerek Kazdağları ve diğer hassas alanlar madencilerin insafına bırakılmak isteniyor. Sorgusuz sualsiz, hassas ekolojik alanların deşelenmesine, kirletilmesine göz yumacağımızı mı sanıyorsunuz?!

Tasarının 61. maddesi ile mera, yaylak ve kışlaklar, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, organize sanayi bölgesi, serbest bölge kılıfı altında ot parası dahi ödenmeden yağmaya açılıyor. Biyolojik çeşitliliğin, yaban ve evcil hayvanlar için yaşam alanı olan meraları yapmaya açmaya kimsenin hakkı yoktur!

Mızrak çuvala sığmaz, çevre talanı da torbaya sığmaz!

Tüm çevre, kent, doğa ve ekoloji hareketlerine çevreyi mahvedecek bu tasarıya karşı çıkmaları çağrısında bulunuyoruz.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine de sesleniyoruz; Torba Tasarının 54, 55, 56 ve 61.maddelerini tasarıdan çıkartın. Aksi halde oluşacak her türlü ekolojik yıkımdan sizleri sorumlu tutacağız.

EGEÇEP (EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU)

Yürütme Kurulu adına Dönem Sözcüsü Prof. Dr. Ali Osman Karababa

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir