EGEÇEP: Zeytin barışın simgesidir, savaşın değil 

1,611 total views, 3 views today

EGEÇEP: Zeytin barışın simgesidir, savaşın değil

Afrin operasyonuna ilişkin basın açıklaması yapan Ege Çevre ve Kültür Platformu, ‘Zeytin barışın simgesidir, savaşın değil’ dedi.

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Afrin’e yapılan askeri operasyona “Zeytin Dalı Operasyonu” adının verilmesine karşı yazılı bir basın açıklaması yaptı. “Zeytin barışın simgesidir savaşın değil” başlığını taşıyan EGEÇEP basın açıklamasında; zeytin ve zeytin dalının tarihten bugüne kadar temsil ettiği değerlerin hep barış, bereket, bolluk ve sevgi üstüne olduğunun altı çizilerek “Canlı yaşamı ve doğa tahribatı doğuracak bir savaşa bu ismin verilmesi kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

ZEYTİN KARŞITI POLİTİKALARIN BİR ÜRÜNÜ

AKP iktidarının sürekli bir şekilde Zeytin Yasasını delme girişimlerine dikkat çekilen açıklamada, “Soma Yırca’da yandaş şirketin 6600 zeytini katletmesine göz yumulması, maden ve enerji yatırımları için zeytinliklerin ortadan kaldırılması gibi zeytin karşıtı politikalarını yıllardır biliyoruz. Şimdi de bir askeri harekata zeytin dalı adının verilmesini bu düşüncenin bir ürünü olarak değerlendiriyoruz” denildi.

İSTİSMAR EDİLMEK İSTENİYOR

Zeytin ağacı ve zeytin dalı imgesinin insanlık kültürünün edebi eserlerinde ve kutsal kitaplarda edebi metinlerde de barış, bereket, bolluk olarak geçtiğinin örneklerle altının çizildiği basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Biz yaşam savunucuları, savaşların olmadığı, tüm canlıların yaşam haklarının gözetildiği, insan emeği ve onurunun korunduğu, doğayla barışık bir yaşam mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız.

Böylesine önemli, ‘kutsal’, uzun ömrü nedeniyle ‘ölmez ağaç’ denilen bir bitkinin, tüm canlıların yaşam haklarını ortadan kaldıran, yoksulluk, göçler, sağlıksızlık kadar çevresel sorunların da en önemli nedenlerinden olan savaşa ad olarak konulmasını doğru bulmuyoruz.

Doğanın bize bahşettiği en önemli değerlerimizden zeytin ağacının bu şekilde istismar edilmesine karşı “Zeytin barışın simgesidir savaşın değil” diyoruz.” (İzmir/EVRENSEL)

https://www.evrensel.net/haber/344148/egecep-zeytin-barisin-simgesidir-savasin-degil

Bildirinin tamamı:

ZEYTİN BARIŞIN SİMGESİDİR SAVAŞIN DEĞİL!

 

Zeytin ve zeytin dalının tarihten bugüne kadar temsil ettiği değerler hep barış, bereket, bolluk, sevgi üstüne olmuştur. Canlı yaşamı ve doğa tahribatı doğuracak bir savaşa bu ismin verilmesi kabul edilemez.

 

İktidarın, sürekli bir şekilde Zeytin Yasasını delme girişimleri, Soma Yırca’da yandaş şirketin 6600 zeytini katletmesine göz yumulması, maden ve enerji yatırımları için zeytinliklerin ortadan kaldırılması gibi zeytin karşıtı politikalarını yıllardır biliyoruz. Şimdi de bir askeri harekata zeytin dalı adının verilmesini bu düşüncenin bir ürünü olarak değerlendiriyoruz.

 

Zeytin ağacı ve zeytin dalı kutsal kitaplarda, insanlık kültürünün ürettiği edebi metinlerde de barış, bereket, bolluk imgeleri üzerinden anılır.

 

Homeros zeytinyağına ‘altın sıvı’ der. Atinalı siyaset adamı Solon ise zeytin ağacını kesenleri ağır şekilde cezalandıran yasalar çıkarmıştır.

 

Mısır’da Firavun Ramses Tanrı Ra’ya zeytin dalı sunar. Ona; “Senin şehrin Heliopolis’i zeytin ağaçlarıyla süsledim” diye seslenir.

 

Kur’an da tanrının üzerine yemin ettiği iki meyveden birisidir. Tin suresi; “Tin’e (incir) ve zeytuna hamdolsun…” diye başlar.

 

Tevrat’a göre Nuh Tufanından sonra gönderilen beyaz güvercin gagasında zeytin dalı ile döner.

 

İncil’e göre İsa Kudüs’te Zeytindağında göğe yükselmiştir ve o bahçedeki zeytin ağaçları bugün hala yaşamaktadır.

 

Biz yaşam savunucuları, savaşların olmadığı, tüm canlıların yaşam haklarının gözetildiği, insan emeği ve onurunun korunduğu, doğayla barışık bir yaşam mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız.

 

Böylesine önemli, ‘kutsal’, uzun ömrü nedeniyle ‘ölmez ağaç’ denilen bir bitkinin, tüm canlıların yaşam haklarını ortadan kaldıran, yoksulluk, göçler, sağlıksızlık kadar çevresel sorunların da en önemli nedenlerinden olan savaşa ad olarak konulmasını doğru bulmuyoruz.

 

Doğanın bize bahşettiği en önemli değerlerimizden zeytin ağacının bu şekilde istismar edilmesine karşı “Zeytin barışın simgesidir savaşın değil” diyoruz.

 

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU (EGEÇEP)