YASAKLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

2,980 total views, 3 views today

Çernobil’in 32, Fukuşima felaketinin 7. yılında Sinop’ta “Balkona Değil; Sokağa Çık!” şiarıyla yapılması planlanan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu miting yasaklanmıştır. Buna bağlı olarak; 21 Nisan 2018 günü Sinop Belediyesi Yaşlılar Evi yerleşkesinde yapılması planlalanan “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” isimli Japonya’dan gelen Fukuşima tanığı Masumi Kowata’nın da katılacağı panel de İçişleri Bakanlığı talimatıyla OHAL gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır.

Bizler diyoruz ki;
“OHAL koşulları gerekçe gösterilerek mitingin yasaklanmasına karşın, Sinop NKP’nin yanındayız.

Türkiye’nin dört bir yayında ortak ses veriyoruz.

Biliyoruz ki Nükleer santral seviciler önümüze engeller koymak istiyor.
Yasaklar, baskılar bizlerin Nükleere Karşı yaşamı savunmasına engel olamayacak”
Üç hafta önce Ankara’da Mersin Akkuyu için üçüncü kez, ama uzaktan gerçekleştirdikleri şatafatlı temel atma töreninin olumsuz etkileri henüz durulmadan bir yasak ile tekrar karşılaştık. Nükleer seviciler Biz Nükleer Karşıtlarını / Çevre Savunucularını / Ekoloji savunucularını korkutmaya çalışıyorlar.

Yasaklardan korkmuyoruz ve yılmayacağız.

Sinop’ta NGS birçok Temel Gerekçeler ile karşı çıkıyoruz. Bazılarını alt alta sıraladığımızda;
1- Çevresel Değerler;
a) Radyasyon,
b) Soğutma suyu,
2- Ekonomik Değerler;
a) Son derece pahalı bir enerji türü,
b) Başta Yerel geçim kaynaklarını yok etmesi olmak üzere Bölgenin de geçim kaynakları
3- Güvenlik Değerleri;
a) Terör,
b) Üreteceği elektriksel açıdan vereceği zararlar.

Bu başlıkları tek tek incelediğimizde;
• Enerji üretirken salgıladığı radyoaktif değerler insan sağlığını olumsuz etkilemekte, deyim yerindeyse yaşamı felç etmektedir.
• Santralde kullanmayı planladıkları suyu Karadeniz’den çekecekler ve kirlettikleri, radyasyona bulaştırdıkları suyu da yine Karadeniz’e deşarj edecekler. 4 Reaktör için kullanacakları su miktarı 28 milyon m3 /gün. Türkiye’nin bir günde kullanacağı su miktarı ise sadece 15,5 milyon m3/gün. Sadece İstanbul’un Onbir (11) günde tüketeceği suyu Sinop NGS bir günde kirletip tüketecek. Diğer bir deyişle iki Kızılırmak büyüklüğündeki bir su havzası gerekiyor.
• Yerli, Milli ve Ucuz (!) dedikleri Nükleer Enerji Son derece Pahalı bir enerji türüdür. Atık sorunu henüz dünyanın hiçbir yerinde çözülememiştir. Tahsis edilen Arazi açısından baktığımızda 1415 Futbol sahası büyüklüğündeki araziye Atıkların da depolanması akla gelmektedir.
• Eğer Sinop NGS’nin yapılması halinde; Yerelde yaşayan insanların geçim kaynağı ve Türkiye’nin Balık ihtiyacının ihtiyacının %20 sinin karşılandığı balık üretiminin yok olmasını sağlayacaktır.
• Üreteceği elektriksel değerler açısından incelediğimizde; 31 Mart 2015 tarihinde 10 saat gibi uzun bir zaman diliminde Türkiye genelinde bir elektrik kesintisi yaşandı. Buna biz “Sistem Çökmesi” diyoruz. Yani Şebeke “Yönetilebilir” olmaktan çıkmıştı. Bu süreçte Türkiye’de bir Nükleer Güç Santrali olsaydı Ülkemizde bir Çernobil veya Fukuşima kazası yaşanıyor olacaktı.

Türkiye’nin Nükleer santrallerden elde edeceği elektriğe ihtiyacı yoktur. Bunu Türkiye’nin Mevcut Kurulu Gücü ve Arz –Talep Tablosunu incelediğimizde de görebiliyoruz. Şöyle ki; Türkiye`de elektrik üretimine gereksiz yatırımlar yapılmış ve plansızlık nedeniyle elektrikte bugün arz fazlası oluşmuştur. Kurulu gücümüz 2017 yılsonunda yüzde 8.5 artışla 85.200 MW`a ulaşmıştır. Oysa geçen yıl elektrik tüketimi 289 milyar 975 milyon kilovat saat olurken, en yüksek puant talebi 26 Temmuz 2017 itibarıyla 47.659 MW olarak gerçekleşmiştir. Yani 2017 yılsonu itibarıyla elektrikte fazla kurulu gücümüz vardır.

Türkiye`nin pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlılığımızı artıracak nükleer santrallara ihtiyacı yoktur.

Hangi koşulda olursa olsun, ne Sinop’ta Ne Akkuyu’da nede Türkiye’nin bir başka yerinde Nükleer Santral yaptırmayacağız. Mücadelemiz Nükleer Güç Santralleri projeleri tozlu raflara değil, Tarihin çöp sepetine atılıncaya kadar sürecektir.

EGEÇEP

İzmir NKP