Aydınlılardan JES Karşıtı Büyük Miting

3,600 total views, 9 views today

Aydın’ın Germencik İlçesi’nde, bir araya gelen yüzlerce vatandaş, Jeotermal Elektrik Santralleri’ne(JES) ‘hayır’ dedi, toprağa, suya ve havaya sahip çıktı.

Emrah Dinçer / Aydın Hedef

Aydın Çevre Birliği, JES’e Hayır Mitingi düzenledi. Eski belediye meydanında toplanan vatandaşlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. “JES’e inat, yaşasın hayat” ve “Havaya, suya, toprağa dokunma” sloganları atıldı. Yoğun ilgi gören yürüyüşün en önünde, bir deve yer aldı. Yürüyüşün sona ermesi ile birlikte miting başladı.

“İNSANLARIMIZ HASTALANIYOR”

Mitingde ilk olarak konuşan Çevre Birliği Sözcüsü İlknur Başer, “Aydın’ın dağlarından yağ akıtan yüzyıllık kadim zeytin ağaçlarımız kuruyor, ovalarından bal akıtan incir ağaçlarımız kurudu, kuruyor. Zehirli hava soluyoruz. Sularımız, topraklarımız kirleniyor. Balıklarımız, hayvanlarımız ölüyor. İnsanlarımız hastalanıyor. Neden? Mantar gibi çoğalan ve daha da yapılması düşünülen jeotermal enerji santralleri yüzünden” dedi. Yetkililere “Aydınlıların sağlığı, canı, şirketlerin karından, enerjiden daha mı değersiz?” diye soran Başer, amaçlarının topraklarını, sularını, yaşamlarını ve çocuklarının geleceklerini korumak olduğunu söyledi.

“AKIŞKANLARINI, MENDERES’E BOŞALTIYORLAR”

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış da, Aydın’ın topraklarının yüzde 87’lik kısmının, jeotermal santralleri için ayrıldığını savundu.

Aydın’da tüm jeotermal santrallerinin ürettiği elektrik miktarının, Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 1’ine karşılık geldiğini belirten Barış, “Türkiye’de kaçak elektrik oranı yüzde 16-20’dir. Bu gerçek ortadayken yüzde 1’lik elektrik için Aydın’ın tarım topraklarının yok edilmesi yanlıştır. Aydın, Türkiye ekonomisine en fazla katkı koyan illerden birisidir” diye konuştu. Firmaların jeotermal akışkanlarını reenjeksiyon yaptıklarını söylediklerini ama yapmadıklarını iddia eden Barış, “Akışkanlarını, hepimizin gözünü önünde ya göletlere ya derelere ya da Menderes’e boşaltıyorlar” dedi.

DOĞAL AFET ORTAMI

Türkiye’de üretimde olan jeotermal santrallerinin yüzde 58’inin Aydın’da olduğunu dile getiren Doktor Metin Aydın ise, enerji için Aydın’da çevre katliamı yapıldığını öne sürdü. Aydın’ın doğal afet ortamı yaşadığını savunan Doktor Aydın, “Jeotermal santralleri maalesef bizlere ‘temiz, yenilenebilir enerji’ yalanı altında tanıtıldı. Kanunsuz uygulamalarla tarım alanlarına, sulama alanlarına, yaşam alanlarına, doğal ve arkeolojik sit alanlarına, mezarlıklarımıza dahi jeotermal santralleri kuruluyor. Santraller çalışırken ne denetim var ne kontrol var akışkanlarını ve buharlarını keyfi bir şekilde salıyorlar” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSENİN BİZİ APTAL YERİNE KOYMASINI KABUL EDEMİYORUZ”

Aydın Valiliği’nin toplu balık ölümlerinin su sıcaklığının artmasına bağlı olduğunu açıkladığını belirten Doktor Metin Aydın, “Aydın’da 40 dereceye ulaşan sıcaklık sadece o bölgede mi oluştu? Sadece o bölgedeki sular mı ısınmıştır? Niye tüm Aydın sularındaki sıcaklık artmadı? Niye tüm Aydın sularındaki balıklar toplu bir şekilde ölmedi de sadece o bölgedeki balıklar öldü? Bunu saklayamazsınız. Açıklamanız ne vicdana ne de bilime sığmaz. O bölgede toplu balık ölümlerine sebep olacak iki kaynak var. Birincisi jeotermal santrallerdir. İkincisi maden ocaklarıdır. Aydın Valiliği’nin bu konuyu ciddi bir şekilde araştırması lazım. Ciddi sonuçlarla Aydın ve Türkiye kamuoyunun önüne çıkılması gerekir. Hiç kimsenin bizi aptal yerine koymasını kabul edemiyoruz” diye konuştu. Vatandaşların da JES’lerden dolayı yaşadıkları sıkıntıları anlatması ile miting sona erdi. (EMRAH DİNÇER)