Kozak halkı altın madenine karşı harekete geçiyor

2,442 total views, 3 views today

   28 Temmuz 2018 14:19

 

İzmir Bergama’da Koza Altın İşletmelerinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yeniden maden için başvuru yapmasına karşı bölge halkı harekete geçti.

İzmir’in Bergama İlçesi, Ovacık mevkiinde Koza Altın İşletmeleri A.Ş’nin altın madenine karşı İzmir 6. İdare Mahkemesi’nin 3 Temmuz’da verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen firmanın yeniden başvuru yapması altın madenciliği tehdidindeki Kozak köylüsünü harekete geçirdi. Yapılan toplantıda İzmir’in tüm milletvekillerinin 10 Ağustos’ta Kozak Yukarıbey Köyü’ne davet edilmesi kararlaştırıldı.

Ovacık altın madenine verilen yürütmeyi durdurma kararı sonrası Kozak Yukarıbey Köyü’nde “Siyanürlü Altından Kurtuluş Lokması” döktürüldü. Etkinliğe Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in yanı sıra Kozak muhtarları, Bergama, Burhaniye, Turgutlu, Edremit ve Ege Çevre Platformları, İzmir Tabipler Odası ile Kozak köylüleri katıldı.

‘MÜCADELEMİZİ VERECEĞİZ’

Etkinlikte konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, altın madenciliğinin Kozak’ta doğa ve insan sağlığında ölümcül tahribata neden olacağını söyledi. Başkan Gönenç; “Kozak’ta birçok yerde altın aranması ile ilgili başvurular yapılıyor. Artık Ovacık’ta ki madenin çalışması Kozak’a bağlı. Eğer Kozak’ta önleri açılırsa Ovacık’ta ki madeni çalıştırabilecekler. Çünkü Ovacık bölgesinde ilk işe başladıkları gibi verimli bir cevher kalmadı. 2009 yılında verilmiş olan ÇED olumlu raporuna karşı açılmış olan davaya yürütmeyi durdurma gibi acil devreye girmesi gereken hukuki kararın arkasından dolanarak yeni başvurularda bulunuldu. Buna karşı yasal sınırlar içinde mücadelemizi vereceğiz” dedi.

‘YA ALTIN MADENİNİ KAPATIN YA DA MAHKEMELERİ’

Ardından Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel tarafından basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada; “Ovacık’ta cevherin bitmesine ve yargı kararlarına rağmen madenin çalıştırılmasında inat edilmektedir. Ovacık’taki bu ısrar Kozak Yaylasını da tehdit etmektedir. Koza Altın Şirketi cevheri en yakın yerden almak için gözünü Kozak yaylasına dikmiştir. Dünyanın en nadir endemik türlerini barındıran ve çamfıstığının ana vatanı olan Kozak’taki bu talana ‘Dur!’ demek için buradayız. İzmir Valiliği’ne ve Çevre Bakanlığı’na sesleniyoruz: Yeter artık! Mahkeme kararını uygulayın ve Ovacık Altın Madeni’ni mühürleyin. Bugün bir kez daha Bergama’dan Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz: Ya altın madenini kapatın ya da mahkemeleri!” denildi.

‘25 YILLIK MÜCADELENİN HAKLILIĞI MAHKEME KARARI İLE BELGELENİYOR’

EGEÇEP avukatı Arif Ali Cangı ise; “25 yıldır süren bu süreçte alınmadık mahkeme kararı kalmadı. Kim ne yaparsa yapsın, ne kadar umursanmaz ise umursanmasın, sizin yürütmüş olduğunuz 25 yılı aşan mücadele halen mahkeme kararı ile belgeleniyor” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

MİLLETVEKİLLERİ KOZAK’A DAVET EDİLECEK

Yapılan toplantıda firmanın yeniden başvuru yapmasına tepki gösterildi. Acilen yargı kararına uyulması gerektiği vurgulandı. Ayrıca toplantıya katılan Kozak muhtarları ve yöre köylüleri tarafından bu konunun masaya yatırılması için İzmir’in tüm milletvekillerinin 10 Ağustos tarihinde Kozak Yukarıbey Köyü’ne davet edilmesi kararlaştırıldı. Yapılan girişimler sonuç vermez ise Kozak köylüsü otobüslerle Ankara’ya gidecek. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Temmuz 2018 14:24