Çayda toplu balık ölümleri

2,583 total views, 3 views today

  
   

Manisa Kırkağaç’ta Bakırçay Nehri’nin bir kolu olan Karakurt Çayı’nda toplu balık ölümleri yaşandı.

Manisa’nın Kırkağaç ilçesindeki Bakırçay Nehri’nin bir kolu olan Karakurt Çayı’nda toplu balık ölümleri bölge halkını endişelendirdi. Binlerce balığın öldüğü çayda inceleme başlatılacağı bildirildi.

Balıkesir’in güneyindeki dağlardan doğan ve Manisa’nın ilçelerinden geçerek İzmir’in Dikili ilçesi, Çandarlı Mahallesi’nin doğusundan denize dökülen Bakırçay Nehri’nin bir kolu olan Karakurt Çayı’nda balık ölümleri yaşanmaya başladı. Çayın Kırkağaç ilçesinden geçen bölümünde binlerce balık kıyıya vurdu. Balık ölümleri yöredeki köylüler tarafından cep telefonları ile görüntülendi. Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin, Karakurt Çayı’nın endişeye neden olan balık ölümlerinin görüldüğü çeşitli noktalarından incelenmek üzere su ve ölü balık numuneleri alacağı bildirildi.

Karakurt Mahallesi Muhtarı İdris Kat, mahallelerinden geçen Karakurt Çayı’nda yaşayan binlerce sazan ve yılan balığının öldüğünü anlatarak  “Çaya bırakılan atık su ile asitli zeytin atık sularının balıkları öldürdüğünü düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda da yine bu görüntüleri yaşamıştık. Yaşanan bu olaya çok üzüldük” dedi.

Mahallelilerden Mehmet Eren ise çayda yaşanan balık ölümlerine bir çözüm bulunmasını isteyerek, “Artık balık avlamak için dışarılara gitmek istemiyoruz. Eski günlerde olduğu gibi, mahallemizden geçen bu çayda balık tutmak en büyük özlemimiz” diye konuştu. (Manisa/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ağustos 2018 15:21