EGEÇEP’in iş bırakma eylemine destek açıklaması

2,169 total views, 3 views today

EKONOMİK KRİZ EKOLOJİK KRİZLE PARALEL BÜYÜYOR!

 

Sofralarımızdaki ekmeğin her geçen gün küçülmesinin, yoksul halkın cebindeki deliğin büyümesinin nedeni AKP hükümetinin uyguladığı ekonomik, sosyal politikalardır.

 

Ülke de bugün yoksulluk katlanmışsa, asgari ücretle geçinmek mucizelere kalmışsa, bir avuç yandaş sermaye iyice semirmişse, ekonomik ve ekolojik olarak yıkım politikaları ülkeyi bir krizin içinde debelenir hale getirmişse bunun sorumluluğunu 16 yıldır izlenen bu politikalarda aramak ve artık bunları reddetmek gerektiğini düşünüyoruz.

 

Ülke ekonomisini girdiği çıkmazdan ekonomiye tefecilikle ünlü bir kayyım atayarak kurtarılamayacağı ortadadır. AKP her dönemde olduğu gibi yine krizin yükünü emekçilerin omzuna yıkmaya çalışıyor. İşsizlik fonunu kamu bankalarına aktarma, bireysel emekliliği zorunlu hale getirip biriken parayı pervasızca kullanma gibi politikalarla işçi -emekçilerden yapılan kesintileri krizinden çıkmak için kullanmak istiyor.

 

Öte yandan, ülkenin doğası da tıpkı ekonomisi gibi yıllardır büyük bir krizle karşı karşıya. Ekonomik kriz ekolojik krizle birlikte paralel bir gelişme gösteriyor. Ülkenin suyu, toprağı, havası kirletilmeye, yeraltı, yerüstü varlıkları ulusal-uluslararası sermayenin doymak bilmez iştahına açılmaya devam edildiği sürece her iki kriz daha da büyüyecektir.

 

Yandaş sermayeye para aktarma çabasının bir ürünü olan “mega-çılgın projeler” ekolojik olarak tam bir yıkım anlamına da gelmekte.

 

Bugün, DİSK’e bağlı işçilerin yapacağı ve emek-demokrasi güçlerinin de destekleyeceği “Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek” başlıklı yarım günlük iş bırakma eylemini Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) olarak bizler de sahipleniyor; ekonomik ve ekolojik krize yol açan her türlü politikanın derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

 

İşçi sınıfının talepleri bizim de taleplerimizdir!

 

* Doğanın ve kentlerin talanına yol açan, halkın yoksulluğunu katlayan ekonomik krizleri derinleştiren rant odaklı tüm projeler iptal edilsin.

* Doğayı geri dönüşümü olanaksız biçimde yok oluşa götüren her türlü enerji, madencilik, su, tarım, gıda, hayvancılık politikasına son verilsin.

* Ücretler derhal artırılsın

* İşten çıkarmalar yasaklansın

* Vergi adaleti sağlansın

* Elektriğe,doğalgaza,ulaşıma,suya zam yapılmasın

* Belediye şirketlerine geçişlerdeki işçilere yıllık 4+4 zamlara ilaveten enflasyon farkı ödensin

 

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU  (EGEÇEP) YÜRÜTME KURULU