Ekoloji Birliği. Yaşam Patentlenemez

2,421 total views, 3 views today

YAŞAM PATENTLENEMEZ!

Yeni Tohumculuk Yönetmeliğine Hayır!

 Tohumculuk Kanunu 2006 yılında yasalaştığında, geçimlik çiftçilikle uğraşan köylünün değil, endüstriyel tarım şirketlerinin, ulusal ve ulus ötesi sermayenin çıkarları doğrultusunda hazırlandığı eleştirilerimizi yöneltmiştik.

Zaman bizi haklı çıkardı. Gıdalarımızın çoğu tohum şirketlerinin sertifikalı hibrit tohumlarıyla üretilir hale geldi. Hibrit tohumlar, melezleme yöntemiyle bol verim ve pazar koşullarına uygun dayanıklılık kazandırılan ancak lezzet ve besin değeri düşük ürünler veren tohumlardır. Bu tohumlardan yeniden tohum alınabilir ancak bunlardan elde edilen ürün görünüş, renk ve büyüklük bakımından daha alt düzeyde olur.

Tohumculuk Kanunu’na göre üretilen gıdaların sertifikalı olması isteniyor, ancak çiftçilerin tohum takasına engel olunmuyordu. Bu amaçla Türkiye’nin dört bir yanında her yıl onlarca “Tohum Takas Şenlikleri” düzenlendi. Bu şenliklerde çiftçiler tohumlarını takas etti. Biz de Ekoloji Birliği bileşenleri olarak bu şenlikleri düzenleyen ya da destekleyen kurumlar olarak yer aldık.

Ancak kapitalizmin çıkarına Tohumculuk Kanunu hazırlayan siyasi anlayış, Türkiye siyasetine yön vermeye devam ediyordu. Son olarak 19 Ekim 2018 günü yayınlanan yönetmelikte çiftçinin tarlada ürettiği ürünün sertifikalı olmasını zorunlu hale getirdi. “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik’le”, tarladaki ürün sertifikalı değilse devlet desteği verilmeyeceği hükmü getirildi.

Yönetmelik değişikliği, çiftçilerin yüzyıllardır sürdürdüğü tohum takasının önüne geçmekte, çiftçiyi tohum şirketlerinin insafına terk etmektedir. Gıdamızı mono kültür tarıma, tür çeşitliliğinin azalmasına terk edecek bu uygulama ile köylünün, çiftçinin, halkın değil şirketlerin çıkarı gözetilmiştir.

Biz, Ekoloji Birliği’ni oluşturan dernek ve platformlar olarak, “Yaşam Patentlenemez” sloganıyla yıllar önce GDO’lu tohumlara karşı duruşumuzu, sertifikalı hibrit tohumları kullanmaya zorlayan yönetmelik değişikliğine karşı da sürdüreceğiz. Bizim gibi düşünen kurumlarla hukuksal ve eylemsel mücadeleler düzenleyerek bu yönetmeliğin iptaline yönelik çalışacağımızı duyururuz.

EKOLOJİ BİRLİĞİ