‘Çukuralan altın madeninde yeni suçlara izin verilmemeli’

2,499 total views, 3 views today

https://www.evrensel.net/haber/365164/cukuralan-altin-madeninde-yeni-suclara-izin-verilmemeli

05 Kasım 2018 12:26
 

İptal edilen Çukuralan Altın Madeni’nin kapasite artışı için şirket izin talep ediyor. Yaşam alanı savunucuları izin verilmemesini istiyor.

Özer AKDEMİR
İzmir

Kozak Yaylası sınırındaki Dikili’ye bağlı Çukuralan Altın Madeni’nin üçüncü kez kapasite artışına olanak tanıyan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı iptal edildi. Geçtiğimiz ay yürütmesi durdurulan ÇED izninin iptal edilmesi üzerine şirket hemen harekete geçerek 2009/7 Genelgesi uyarınca yeni ÇED izni talep etti. Yeni ÇED izni ile ilgili talep bugün Ankara’da yapılacak olan İDK toplantısında karara bağlanacak.

ÖNCE YÜRÜTMEYİ DURDURMA, ŞİMDİ DE İPTAL

Çukuralan Altın Madeninin 3. kapasite artışına onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED olumlu kararına karşı EGEÇEP ve Bergama Belediyesi’nin yanı sıra 21 yurttaş tarafından açılan davaya bakan İzmir 6. İdare Mahkemesi geçtiğimiz ay yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Kararını madende yapılan bilirkişi incelemesine dayandıran mahkeme özellikle ÇED’i jeoloji mühendisliği açısından ele alan Jeoloji Mühendisi Hakkı Batur Demiray’ın tespit ettiği eksikliklere vurgu yapmıştı. Demiray raporunda jeolojik olarak Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3. Kapasite arttırımı projesinin canlı sağlığı açısından riskli olduğu ve yer seçiminin yanlışlığına vurgu yaparak, bu riskler giderilmeden madene onay verilmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

MAHKEME KARARI AÇIKLANDIĞI GÜN GEÇERSİZ KALABİLİR

Mahkemenin ÇED’in yürütmesini durdurmasının ardından şirket boş durmayarak 2009/7 Genelgesi çerçevesinde yeni ÇED için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurmuştu. Nitekim, madenin ÇED olumlu kararının iptal edildiğinin basına açıklandığı gün şirketin yeni ÇED başvurusu da Ankara’da Bakanlıkta yapılacak İDK toplantısında ele alınacak.

‘YENİ ÇED COĞRAFYAYI MI DEĞİŞTİRECEK?’

Madenin ÇED raporunun iptali ve şirketin yeni ÇED başvurusu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan madene karşı açılan davanın avukatı, EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Av. Arif Ali Cangı, madenin ÇED raporunun iptal edilmesinin yer seçiminin yanlışlığına dayandırıldığını belirterek, “Verilecek yeni ÇED Raporu ile bu yanlış nasıl düzeltilir? Yeni Çed raporu  Çukuralan’ın coğrafyasını mı değiştirecek? Yani yeni Çed süreci ve İDK toplantısı, 2009/7 sayılı genelgeye dahi aykırı” dedi.

DOĞAYA KARŞI YENİ SUÇLAR İŞLENMESİN

Mahkeme kararının derhal ve eksiksiz uygulaması, maden işletmesinin kapatılması ve sahanın eski haline getirilme çalışmalarına başlanması gerektiğine işaret eden Cangı, “İDK toplantısının iptal edilerek, ÇED sürecinin sonlandırılması için davacılar olarak başvuru yaptık. Çukuralan’da iki kez kapasite artırılarak, doğa delik deşik edildi, doğaya karşı büyük ve ağır suçlar işlendi. Oradan çıkan cevher ile Ovacık Altın Madeni onca yargı kararına rağmen çalıştırıldı. Artık yeter! 2009/7 sayılı genelge ile Çukuralan’da doğaya karşı, yaşama karşı, halka ve hukuka karşı yeni  suçlar işlenmeye çalışılıyor. Yeni suçlara izin verilmemeli” dedi.