Çanakkale’de termik santralde iş cinayeti: 1 işçi yaşamını yitirdi

1,554 total views, 3 views today

 https://www.evrensel.net/haber/365211/canakkalede-termik-santralde-is-cinayeti-1-isci-yasamini-yitirdi

   

Çanakkale Çan’da 18 Mart Termik Santralinde patlama yaşandı. 1 işçi yaşamını yitirirken, bir işçi ağır yaralandı.

Çanakkale’nin Çan ilçesinde bulunan 18 Mart Termik Santrali’nde, yüksek basınçlı su buharı vanasında meydana gelen patlamanın ardından borunun yerinden çıkması sonucu meydana gelen iş cinayetinde Ferdi Mutlu (25) hayatını kaybederken, Onur Terzi (20) adlı işçi ağır yaralandı.

DHA’nın aktardığına göre 18 Mart Çan Termik Santralinde bu akşam saat 17.00 sıralarında, iş cinayeti yaşandı. Çan Kaymakamı Adil Karataş’ın verdiği bilgiye göre yüksek basınçlı su buharı vanasının patlaması sonucu borunun yerinden çıkmasının kazaya neden oldu.

Buhar basıncına maruz kaldığı belirtilen işçilerden 25 yaşındaki Ferdi Mutlu olay yerinde yaşamını yitirdi. Onur Terzi isimli işçi ise ağır yaralandı.

Bölgeye AFAD, Jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler santralde inceleme başlatırken, yaralanan Onur Terzi, yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikesinin bulunduğu belirtilen Terzi ameliyata alındı.

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, olayın saat 17.35’te, santralin kazan dairesi basınçlı su hattında meydana geldiği belirtildi ve “Yaralı işçimiz ambulansla Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Olayla ilgili olarak Çan Cumhuriyet Savcılığınca adli işlemlere başlanılmıştır. Hayatını kaybeden işçimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı işçimize acil şifalar diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

EMEK VE DOĞA SÖMÜRÜSÜ

Konuyla ilgili Ekoloji Birliği’nden açıklama geldi.

Ekoloji Birliği kaza değil iş cinayeti başlıklı yazılı açıklamasında “doğayı katledenler, hem emeğin sömürüsünden hem de iş cinayetlerinden sorumludur” vurgusu yapıldı.

Ekoloji Birliği, 18 Eylül 2018 tarihinde de Çan-2 Termik Santrali’nde patlama meydana geldiğini ve 6 işçinin yaralandığını hatırlattı. “Bir kez daha iş cinayetlerine neden olanlardan hesap sorulmasının ve ekosisteme zarar veren yatırımlara son verilmesinin zorunluluğunun ortaya çıktığını görüyoruz. Şirket, bölgede 70 milyon ton olduğu ileri sürülen linyit rezervini tüketene kadar bölgeyi kirletmeye, hem emek hem doğayı sömürmeye devam edecektir” diyen Ekoloji Birliği “Ekoloji mücadelesinin işçilerin emek mücadelesi ile ortak olduğunun bilincindeyiz” dedi.


TTB MERKEZ KONSEYİ; ‘BU KAÇINCI KAZA?’

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve TTB Halk Sağlığı Kolu, patlama ile ilgili açıklama yaptı. Bir işçinin öldüğü, bir işçinin de yaralandığı olayla ilgili olarak yapılan açıklamada, kömürlü termik santrallerden vazgeçilmesi gerekliliği vurgulandı. “Bu kaçıncı kaza?” denilen açıklamada, “Çok daha basit teknoloji ile çalışan kömürlü termik santrallerde bile kısa aralıklarla ‘kazalar’ meydana gelen ülkemizde inatla kurulmaya çalışılan Akkuyu Nükleer Santrali’nde meydana gelebilecek ‘kazaların’ ülkemiz ve bölge ülkeleri için daha büyük yıkıcı sonuçları olabileceğini hatırlatmak isteriz” denildi.

TERMİKTE DURUM BUYSA, NÜKLEER SANTRALDE NELER OLUR?

“Bu kaza nedeni ile sormak istiyoruz” denilen açıklamada, “Çanakkale ili sınırları içinde kaç tane kömürlü termik santral vardır? Bu santrallerin kaçı yerli; kaçı ithal kömür kullanmaktadır? İthal kömür kullanan santraller varsa; bunun nedeni nedir? Bu kazaların nedeni nedir? Neden birbirine çok yakın iki ayrı santralde yaklaşık bir ay ara ile meydana gelmiştir? Bu kömürlü termik santrallerin kaza dışında Çanakkale ve yöresinde yaşayan insanların sağlıkları üzerinde olumsuz etkileri var mıdır? Ayrıca katı, sıvı ve gaz atıklarının bölgede hava, toprak ve su kirliliğine neden olduğu; tarımsal üretimi olumsuz etkilediği iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu zararın boyutları nedir? Bölgede yeni kömürlü termik santraller yapılması planlanmakta mıdır? Planlanıyorsa nerelerde yapılması düşünülmektedir? İnsan ve çevre sağlığı açısından sonuçları dikkate alınmış mıdır? Yukarıdaki sorularımıza yanıt beklerken çok daha basit teknoloji ile çalışan kömürlü termik santrallerde bile kısa aralıklarla ‘kazalar’ meydana gelen ülkemizde inatla kurulmaya çalışılan Akkuyu Nükleer Santrali’nde meydana gelebilecek ‘kazaların’ ülkemiz ve bölge ülkeleri için daha büyük yıkıcı sonuçları olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu kaza nedeni ile bir kez daha kurulu kömürlü termik santrallerin belli bir program içinde kapatılmasını; yeni kurulacak kömürlü termik santral projelerinden vazgeçilmesi gerekliliğini; elektrik gereksinimimizin gerçek yerli kaynaklarlar olan başta rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasını istediğimizi kamuoyu ile paylaşırız” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

 

Fotoğraf: DHA