Çevre katliamına izin vermeyin

1,386 total views, 12 views today

Termik santralların filtresiz şekilde 2 yıl daha çalışmasına olanak sağlayan yasa teklifine tepki büyük. Yaşam savunucuları, vekillere “Tasarıyı kabul etmeyin” çağrısında bulundu

Orman alanlarının madencilik faaliyetleri için cazip yerler haline gelmesine ve termik santralların çevre mevzuatlarını yerine getirmeden 2 yıl daha çalışmasına olanak sağlayan torba yasa teklifine tepki her geçen gün büyüyor. Yaşam savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin milletvekillerine çağrısı ise bu yasanın Meclis’te kabul etmemeleri yönünde. Tasarının bu ay içerisinde Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. Tasarı eğer uygulamaya geçerse, büyük çevre felaketlerine yol açacak. Özellikle ormanların talanına ve hava kirliliğinin artmasına sebep olacak maddeler içeren yasa tasarısı temiz hava ve temiz çevre hakkını doğrudan ihlal eden maddeler barındırıyor.

ORMAN TALANINA İNDİRİM

Tasarıya tepki gösteren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, ormanların madenler için çekici hale geleceğine dikkat çekti: “Tasarı, orman alanlarındaki izinsiz enerji tesislerinin, başvuru tarihlerindeki bedellerinin ödenmesiyle izinli hale gelmelerini sağlıyor. Oysa gerekli izin alınmadan enerji tesisi kurulması 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ihlal edilmesi anlamına geliyor. Böylelikle suç sayılması gereken bir eylem, ödüllendiriliyor ve affa uğruyor.”

Tasarının orman alanlarındaki izinler için ödenmesi gereken bedelde de yüzde 50 indirim önerdiğini söyleyen Ataç, 2014 yılında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) benzer bir düzenlemeyi iptal ettiğini hatırlattı. Ataç, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu termik santrallar çevre kirliliğini azaltacak iyileştirme yatırımlarını en kısa sürede yapmalı, aksi takdirde faaliyetlerini durdurmalıdır.”

Benzer bir çalışma yürüten Temiz Hava Hakkı Platformu da sosyal medyadan örgütlediği bir kampanyayla milletvekillerine aynı çağrıda bulundu. www.birgun.net