Çevrecilerden, Çanakkale’deki jeotermal ihalesinin iptali için çağrı

873 total views, 9 views today

“Bu projeler tarıma ve turizme büyük engel olur”

çanakkale

Çanakkale İl Özel İdaresi’nin, Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada’da 17 yeni alanı jeotermal enerjiye açmak için ihaleye çıkartmasına karşı tepkiler devam ediyor. Yaşam savunucuları 28 Şubat’ta yapılacak ihalenin iptal edilmesi için çağrı yaptı.

Birgün’den Demet Sargın’ın haberine göre, Tarım ve turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü Ayvacık, Ezine, Lapseki, Biga, Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde toplam 358 bin 668 dönümü kapsayan 17 adet farklı alan, 28 Şubat günü ihaleye çıkıyor. İhaleye tepki gösteren Bozcaada Forum, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Kardeşliği, ihalenin iptali için çağrıda bulundu.

Jeotermal sahası olarak belirlenen bölgelerde köylerin, yaşam alanlarının, derelerin, göletlerin, antik kentlerin, turizm, tarım ve hayvancılık alanların yer aldığını söyleyen yaşam savunucuları, “Bu alanlarda JES’lerin kurulması ve bu amaçla arama sondajları yapılması, geri dönüşü mümkün olmayan zararlara yol açacaktır” diyor.

İhaleyi iptal edin” çağrısında bulunan ve bu amaçla ortak bir açıklama yapan Bozcaada Forum, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Kardeşliği, taleplerini şöyle sıralıyor: “Bölgemizin tarım ve turizm faaliyetlerinin, yediğimiz gıdanın, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın olumsuz etkilenmemesi için bölgemizde daha fazla jeotermal enerji santralı amaçlı arama ve işletme ruhsatı verilmemesi, Tuzla’daki mevcut santralların denetlenmesi ve 28 Şubat 2019 tarihinde Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.”

“Mücadeleye hazırız”

Bozcaada Forum’dan Fırat Tunabay, ihalenin iptal edileceğine inandıklarını söyledi. Tuzburnu bölgesinde geniş bir alanın ihale için söz konusu olduğunu ve ihalenin iptal edilmemesi durumunda Bozcaada halkının mücadeleye hazır olduğunu söyleyen Tunabay şöyle konuştu:

“Bozcaada’nın karşılaştığı doğa tehlikeleri arasında en ciddi olmayan bu ihale bizce. Çünkü akla oturmayan bir iş. Daha önce aynı bölgede arama yapılmış, kaynak tespit edilememiş, yine çıkmayacağını onlar da biz de biliyoruz. Aynı alanda şimdi başka ruhsatla arama yapacaklar. Yani yine çıkmayacak. Buna rağmen bu ihale olayının neden gündeme getirildiği merak konusu. Sorun sadece Bozcaada konusu değil. Çanakkale’nin genelinde bu tarz projelerin düşünülmesi saçma çünkü burada tarım ve turizm faaliyetleri yoğun olarak yapılıyor. Bu projeler tarıma ve turizme büyük engel olur. Adada herkes bu projenin onaylanmayacağını düşünüyor. Ama beklemediğimiz bir sonuç gelirse de mücadeleye hazırız.” www.t24.com