AİHM’den Allianoi antik kenti için ihlal kararı

786 total views, 3 views today

Allianoi Girişim Grubu sözcüleri, AİHM’in Allianoi antik kentini sular altında bırakan toplantı kararının tutanaklarının verilmemesini, ifade özgürlüğünün bileşeni olan bilgiye erişim hakkının ihlali anlamına geldiğini hükmettiğini kaydettiler.

Konu ile ilgili İzmir Barosu’nda bugün düzenlenen basın toplantısına İzmir Barosu başkanı Av. Özkan Yücel’de katıldı.

Allianoi Girişim Grubu Son Dönem Sözcüsü Üstün Reinart, Bergama’daki Allianoi antik kentinin sulama barajı için suya gömülmesi kararının baskı altında alındığı söyledi.

Üstün Reinart, İzmir II.Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, Allianoi Ören Yeri’nin kumla örtülerek, baraj suları altına bırakılmasına ve Yortanlı baraj havzasında su tutulmasına izin veren kararından önce, 26.01.2010 tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Başkanlığı’nda, İzmir 2 Nolu KTVKBK üyeleri, DSİ yetkililerinin katılımı ile toplantı yapıldığını açıkladı.

Allianoi’nin sular altında bırakılmasına müsaade eden Koruma Kurulu’nun kararı öncesinde, Kurul’un konuyla ilgili çalışmalarına ve olası olumlu kararlarına müdahale niteliğindeki bu toplantının tutanağına ulaşmalarının resmi makamlar tarafından engellendiğini belirten Reinart, “Bilgi gizleme işleminin iptali için yürüttüğümüz iç hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı, idari yargı süreci, davanın reddi kararıyla sonuçlandı, konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi başvurumuz ise reddedildi.” dedi.

Bunun üzerine 2015 yılında AİHM’ne başvurduklarını kaydeden Reinart,
AİHM’den ihlal kararı çıktığını kaydederek şunları söyledi:

“AİHM, vermiş olduğu ihlal kararıyla yukarıda kısaca özetlenen toplantı tutanağının tarafımıza verilmemesiyle, ifade özgürlüğünün bileşeni olan bilgiye erişim hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Neticede, AİHM, konuyla ilgili şikayetimiz açısından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10.maddesinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından ihlal edildiğine karar verdi.

2004 yılında kurulan Allianoi Girişim Grubu’nun, mücadelesinde ne derece haklı olduğu AİHM tarafından 2019 yılında verilen kararla bir kez daha tescillenmiştir.

Kültür mirası Allianoi Ören Yeri’nin tekrar toprak altına gömülme kararı öncesinde, kültürel mirası korumakla görevli bakanlık görevlilerinin, Koruma Kurulu üyeleri üzerinde oluşturdukları baskının belgesi niteliğindeki bu resmi toplantı tutanağının hukuk devletinde olmaması gereken bir tutumla kamuoyundan saklanması ve konuyla ilgili yasal başvurularımızın tatmin edeci olmayan gerekçelerle reddedilmesi oldukça acıdır.” www.birgun.net