Birinin dediği diğerini yalanladı: Balıkesir’de ‘zehir’ bilmecesi

969 total views, 6 views today

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kapanan bir maden ocağındaki sülfürik asitli olduğu belirtilen suyun yangın söndürme faaliyetinde kullanılacağını bildirdi. Orman İl Müdürlüğü ise, “Hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır” iddiasında bulundu.

Balıkesir’in Edremit ile Havran ilçeleri arasındaki Tepeoba Köyü yakınında faaliyet gösteren Özdoğu Madencilik A.Ş. ve Kuzey Ege Bakır İşletmeleri’ne ait, Tepeoba Molibden madeninin kapanacağı bildirildi. Alanın durumuna ilişkin bilgi talep eden yurttaşlara ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman Müdürlüğü’nce farklı bilgiler verildi.

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kapanan bir maden ocağındaki sülfürik asitli olduğu belirtilen suyun yangın söndürme faaliyetinde kullanılacağını bildirirken, Orman İl Müdürlüğü ise, “Hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır” açıklamasında bulundu.

YANGIN HAVUZU OLACAK

Yedi yıla yakın bölgede madencilik faaliyetini sürdüren söz konusu firma, cevher tükenmesiyle karşılaştı. Bunun üzerine maden sahipleri, 13 yıllık çalışma izni olmasına rağmen, madeni erken kapatma kararı aldı. Bu haber üstüne yurttaşlar, ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na CİMER üzerinden bir dizi sorular yöneltti. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yurttaşlara verilen yanıtta, madene dair ÇED raporunun 2013’te onaylandığını belirtilerek, bunun sonucunda ormanda cevher çıkarılmasına başlandığı bildirildi. Yanıtın devamında, açık ocak sahasının Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projeleri (YARDOP) programı dâhiline alındığı kaydedilerek, yangın havuzu olarak kullanılacağı aktarıldı:

“Açık sahanın sorumluluğunun Edremit Orman İşletme Şefliği’nde olduğuna dair İl Müdürlüğümüze 24 Ocak 2019 tarihli yazı ile bildirilmiş ve bu alanın YARDOP projesi kapsamında yangın havuzu olarak kullanılacağını bildirmiştir. Söz konusu açık ocaktaki yağmur suları ve yer altı su biriktirilmesi Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundadır.”

‘HİÇBİR ŞEKİLDE KULLANILMAYACAK’

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün yanıtında ise şu ifadelere yer verildi:

“Bu atık havuzu henüz müdürlüğümüz tarafından geri alınmamıştır. İzin devam etmekte olup, izin bittiğinde hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır. Şirket tarafından izni iptali talep edilen sahalar hemen teslim alınmayıp rehabilitasyon projesine göre uygun hale getirildikten sonra teslim alınacaktır.” www.birgun.net