EGEÇEP’TEN 8 MART KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

897 total views, 3 views today

BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli Basın Mensupları,

Her 8 martta anımsadığımız gibi Dünya Emekçi Kadınlar Günü anmasının çıkış noktası 162 yıl önce yaşanan acı bir olaydır.

8 Mart 1857’de New York’ ta bir tekstil fabrikasında çalışan binlerce kadın işçi, eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma, doğum izni gibi insanca yaşama ve çalışma koşulları için bir grev başlattı. Çıkan yangında, kapılar kilitli olduğu için 129 emekçi kadın hayatını kaybetti.

O zamandan bugüne dek süren onca mücadeleye karşın, -bazı hak kazanımları olsa da- kadınların her alanda erkeklerle eşit olmaları hedefine ulaşıldığını söyleyemeyiz. Kadınlar üzerindeki sömürü ve baskı ne yazık ki sürmektedir.

Ülkemizde kadına yönelik saldırılarla doğaya yönelik saldırılar adeta yarış halinde.

Kadının gücü, dünyanın geleceği için büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizde kadınların, çevreyi, doğayı, yaşamı koruma mücadelesi içinde ne denli etkili oldukları ortadadır.

İzmir Bergama’da başlayan, Türkiye’nin ilk altın madenine karşı direnişin ön saflarında köylü kadınlar vardı. Sinop Gerze’de yapılmak istenen termik santral mücadelesine karşı duran kadınların direnişi unutulamaz!..Cerattepe’de kadınlar yaşam için direnmişti.

Kastamonu Loç Vadisi’nde geleneksel sarı yazmalı kadınların mücadelede ön planda yer alması, Samsun Terme’de termik santral karşı tepkilerini beyaz başörtüleriyle veren kadınların Beyaz Çember hareketi tarihe not düşülecek kadın mücadelesi örnekleridir.

Aydın Kızılcaköy’de köylü kadınlar jeotermale karşı büyük bir direniş sergilemekte!.. Bu örnekler saymakla bitmez.

Ege Çevre ve Kültür Platformu olarak, hem doğaya hem de kadına yönelik saldırı ve şiddeti kınıyor, tüm bu saldırılara karşı var gücümüzle mücadele edeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU (EGEÇEP)  YÜRÜTME KURULU