“Eski İZFAŞ Hizmet Binası, üniversiteye bedelsiz tahsis edilecek”

690 total views, 3 views today

İzmir Tınaztepe Üniversitesi’nin, Kültürpark’ta yer alan eski İZFAŞ Hizmet Binası’na taşınması için talimat verildiği iddia edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 12 Eylül 2018 tarihli Meclis toplantısında aldığı Kültürpark’ta yer alan eski İZFAŞ Hizmet Binası’nın, İzmir Tınaztepe Üniversitesi’ne 3 yıl süre ile bedelsiz tahsis edilmesine yönelik kararını uygulayacağı iddia edildi.

Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve meclis üyelerinin, görev süresinin bitmesine 15-20 gün kala, hakları olmayan bir uygulamanın önünü açıp, bürokratlarına kamusal alana girmeleri talimatını verdiklerini ifade etti.

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi bir yanlış yaparak eski İZFAŞ Binası’nın bedelsiz tahsisine yönelik verdiği karar derhal iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.

Fuar Lozan Kapısı’nda eski İZFAŞ, yeni Kültürpark yönetim binası önünde düzenlenen toplantıda, basın açıklamasını okuyan Kültürpark Platformu’ndan Sibel Altıneş, “Kültürpark’a sahip çıkanlar olarak, bugün yine buradayız. Çünkü yine kentin aleyhine, Kültürpark’ın aleyhine bizlerden habersiz, bizlerin gözünden kaçırılarak, apar topar alınmış olan bu kararın uygulanacağını öğreniyoruz. Görev süresinin bitmesine 15-20 gün kalan başkan ve meclis üyelerinin, hakları olmayan bir uygulamanın önünü açıp, bürokratlarına bu kamusal alana girmeleri talimatını verdiklerini öğreniyoruz” dedi.

Altıneş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kültürpark’ın tarihi, kültürel değere sahip olan bu binadan başlamak üzere, peyderpey sermayeye teslimine izin vermeyeceğiz. Kültürpark’ı farklı amaçlarla kullandırmayacağız. Bizler yaşadığımız sürece Kültürpark İzmirlinin parkı olacak, talan edilemeyecek, İzmir Büyükşehir Belediyesinde, özellikle son birkaç yıldır,  tüm tepkilere rağmen ısrarla sermaye çevrelerine yakın kararlar alınmış ve Kültürpark’ın doğasına, tarihi ve kültürel dokusuna zarar verecek bu projelerle, İzmir’in en değerli kamusal açık alanının geleceğini tehlikeye atmıştır.”

KÜLTÜRPARK HALKINDIR

Altıneş, sözlerini sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz Kültürpark Platformu olarak tüm bileşenlerimiz ve hemşehrilerimizin bize verdiği destekle Kültürpark’ın betonlaşmasına, kiralanmasına, tahsis edilmesine, yani park işlevinin dışında kullanılmasına karşı sonuna kadar mücadele etmeye, bu mücadelede bütün demokratik ve hukuki yöntemleri kullanmaya dün olduğu gibi bugün de kararlıyız.

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi bir yanlış yaparak İZFAŞ eski Binası’nın bedelsiz tahsisine yönelik verdiği karar yanlış bir karardır. Kültürpark halkındır, halkın kalmalıdır. 20 gün sonra yönetimde olmayacak başkan ve meclis üyeleri İzmir’in merkezindeki bu vahayı yok etmeye yönelik bir kararın alamazlar.  Yine 20 gün sonra görevde olmayacak bu kişiler Kültürpark’ın geleceğini de ipotek altına alamazlar.” www.birgun.net