Ödemiş’te mücadele sonuç verdi

2,106 total views, 3 views today

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Küre ve Çamlıca mahalleleri arasında açılmak istenen jeotermal kaynak kuyusuyla ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci iptal edildi. İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) ve İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nün olumsuz görüşleri nedeniyle sürecin sonlandırdığını belirtirken Ödemişli çevrecilerin doğayı koruma mücadelesindeki başarıları tescillenmiş oldu.

Geçen Ağustos ayında başlatılan ÇED süreci İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından iptal edildi. KOZA-DER öncülüğünde devam eden mücadelenin sonuç vermesi halk arasında mutluluğa sebep oldu.

Küçük Menderes havzası bölgesinde çevre mücadelesi veren Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER), Ağustos ayından bu yana düzenlediği etkinliklerle Küre ve Çamlıca’da açılacak olası bir jeotermal kaynağın bölgede toprak ve su kirliliğine yol açacağına dikkat çekiyordu. KOZA-DER üyeleri bundan sonra da Küçük Menderes havzasını tehdit eden her türlü girişimi yakından takip edeceklerini ve hukuki olarak mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. www.birgun.net