ÇEŞME “KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ” PROJESİ BİR RANT PROJESİDİR.. … ”ACELE KAMULAŞTIRMA” KARARININ KALDIRILMASI SADECE GÖZ BOYAMADIR.

2,565 total views, 3 views today


“Çeşme Kültür Ve Turizm Koruma Ve Gelişim Bölgesi” projesi gündeme düştüğünden bu yana yaşanan süreçte, artık safların netleştirilmesi noktasındayız.
Bölgedeki “Acele Kamulaştırma kararının kaldırılmış olması “Koruma ve Gelişim Bölgesi” talanını masum hale getirmez. İktidar ve talancıları sözde geri adım atılmış gibi, bir kandırmaca içerisindedir.
Önce konuyu bir anımsayalım ocak 2020 ayı sonunda gelen “acele kamulaştırma” kararının hemen sonrasında Çevre örgütleri, Odalar, Kent Konseyleri, bilim insanları, Partiler bilgilendirme yapmak ve kamuoyu yaratmak için Urla (14 şubat 2020) ve Çeşme (19 Şubat 2020) toplantılarını gerçekleştirdi. İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı, Turizm Bakanı ile görüştü.
Meselenin kamu yararı olmadığı gibi, kamu zararı yaratacağını hemen gören Çevre Örgütleri, Çevre Gönüllüleri, Kurum ve Meslek Odaları 21 ve 24 Şubat 2020 tarihlerinde projenin durdurulması için dava açtılar.
Turizm Bakanı Ticaret Odası’nda, yalnızca çağrılı davetlilerin katılabildiği ve basına da kapalı olan bir toplantı düzenledi. Bu görüşme olurken Çeşme’de projenin yöre halkının ve temsilcilerinin görüşünün alınmadan hazırlanmasının yanlış olduğunu vurgulayan bir toplantı yapıldı. İzmir’de Ticaret Odası önünde ise Bakanın toplantısı protesto edildi ve bir basın açıklaması ile talan dile getirildi. (09 Mart 2020).
Kent konseyleri, Partiler, Meslek Odaları yazılı ya da sözlü açıklamalar yaptı, raporlar hazırladılar. Yerel Yöneticileri bu tuzağa düşmemeleri için defalarca uyardılar. 2 aylık bu hızlı süreç pandemi krizi ile duraklamış gibi oldu.
Pandemi bize ekolojik dengeleri bozduğumuzda, korunması gereken alanları yok ettiğimizde, doğayla barışık yaşamak yerine onu yenmeye çalışan girişimler peşinde koştuğumuzda başımıza neler gelebileceğine dair bir ders verdi. Ülkemizin her yöresinde büyük doğa yıkımları sonucu çıkarılan değerli (!) madenlerin böyle bir ortamda nasıl anlamsızlaştığını; ormanlarımızın, meralarımızın, tarım alanlarımızın, hayvancılığın ne kadar değerli olduğunu bir kere daha gösterdi.
Oysa ki 05 mayıs 2020 de “İzmir Büyükşehir Belediyesi çağrısıyla Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Alaçatı Turizm Derneği, Çeşme Otelciler Derneği ile TMMOB’a bağlı 5 meslek odası bir araya geldi. Toplantıda, projeye ilişkin herhangi somut bir belge ve bilginin paylaşılmadığı, sadece turizmin sürekliliğinin önemi ve değerinin vurgulandığı, olumsuzluklar varsa bunların giderilmesi için bir Kurul oluşturulmasına ihtiyaç olduğunun söylendiği öğrenildi. Toplantıya katılan Odalar açtıkları davaya da konu olan itirazlarını toplantıda dile getirdiklerini, Kurul’da kalarak yanlıştan dönülmesi konusunda ısrarcı olacaklarını açıkladılar. Büyük Şehir Belediye Başkanı ise bu toplantı sonrasında Turizm Bakanı ile video konferans aracılığı ile “mini bir turizm zirvesi” yaptığını, “turizmin geleceği ile ilgili önemli kararlar alındığını” basında paylaştı.
Bu gelişmelerle yeniden tazelenen süreç, pandemi günlerinde bile “iştahı kesilmeyen rant çevrelerinin” gözlerinin ne kadar hırsla kaplı olduğunu göstermektedir.
Herkesin can derdinde, geçim derdinde olduğu bu zor günlerde iktidar, yerel yönetimlerin de desteğini alarak doğayı ve yaşam alanlarımızı mahvetmeye devam etme pervasızlığında ısrar ediyor.
Yerel Yöneticiler “ortada proje yok bakalım projelerini görelim” söylemleriyle iktidarı, sermayeyi cesaretlendiriyor, “Marka İzmir” hedeflerini parlatıyor. “Rant varsa bunu Çeşmeliler yemelidir”, ’’Yatırımcıya kırmızı halı sererim’’ diyen Belediye Başkanı Çeşme’yi, Yarımada’yı yok etmenin önünü açıyor, buna destek veriyor.
Önce Belediye Başkanlarına sesleniyoruz. Sizler “İzmir’i katılımcı bir yapı ile yöneteceğiniz” sözünü vererek aday oldunuz. Ama süreç içinde sivil toplum kuruluşlarını ve halkı muhatap almadan, bilimsel verileri önemsemeden, kamu çıkarını gözetmeden “ben seçildim ben ne dersem onu yaparım” noktasına geldiniz. Uzun bir zamandır, kamu yararına görüş ve önerilerin dikkate alınmadığı artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.
Bu anlamda bizler açık ve net olarak, şu, bu, veya, ama, demeden yukarıda resmi adı olan bu rant projesine karşıyız.
Nasıl ki İzmir’e Körfez Geçiş projesine karşı durduysak,
Nasıl ki Jeotermal ihalelerine karşı durduysak,
Nasıl ki Zorlu’nun Gökdelenine karşı durduysak,
Nasıl ki kentin utanç alanı olacak olan İstinye Park’a karşı durduysak,
Salda’ya, Kaz dağlarına sahip çıkıyorsak, İstanbul’a kanal yapılmasına karşıysak, bu rant projesine de karşıyız. İstemezükçü olduğumuzdan değil kamusal alanlarımızın, varlıklarımızın, yaşam alanlarımızın talanına karşı olduğumuzdan.
Bu konuda “rantı biz yiyelim”, “önce projeyi görelim” gibi söylemlerle toplumu projeye alıştırmaya çalışan politikalara da karşıyız.
Bu tür talan politikalarını yürüten kim olursa olsun kamuoyuna teşhir edeceğimizi ilan ediyoruz.

İZMİR TABİP ODASI, EGEÇEP, İZÇEP, İYA İZMİR YAŞAM ALANLARI, FOÇEP, GÜLDER, SOKAK SANATÇILARI DERNEĞİ,
İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, BUCA, KARABURUN, KARŞIYAKA, KONAK, FOÇA, ÖDEMİŞ, SELÇUK KENT KONSEYLERİ, URLA KENT KONSEYİ ÇEVRE GRUBU,
BORNOVA HALK FORMU, FOÇA FORUM, YENİ FOÇA FORUM,
HDK, SOL PARTİ İZMİR, TKP ÇEŞME