BÜLENT TÜRKMEN YALNIZ DEĞİLDİR

2,680 total views, 3 views today

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU


Değerli Basın Emekçileri, Sevgili Halkımız

    Egeçep  olarak, arkeolog ve yaşam alanları savunucusu Bülent Türkmen’in, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu tarafından Bergama Belediyesi’ndeki görev yerinin sürgün edilircesine keyfi olarak değiştirilmesini kınıyoruz.

   Bergama Belediyesi’nde uzman arkeolog olarak görev yapan Bülent Türkmen, Belediyenin UNESCO Dünya Mirası Ofisindeki görevinden alınmış, alanı ve uzmanlığı ile ilgili olmayan yine Belediye bünyesindeki Fen İşleri Müdürlüğü Bayındırlık Şantiyesi Yol Bakım işlerinde görevlendirmiştir. Bunun adı görev değişikliği değil sürgündür.

  Bileşenimiz olan Bergama Çevre Platformu’nda da faal olarak ekolojik mücadelelerin içerisinde yer alan Türkmen, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Bergama’nın Allianoi  Antik Kenti kurtarma kazılarında aktif rol almış, yine  Bergama’nın tarihi, kültürel ve turistik açıdan gelişimine katkılarda bulunmuştur.    

   UNESCO  konusunda ülkenin birçok yerinde panel ve konferanslara davet edilip söyleşilerde bulunan Türkmen, Bergama’daki okullarda öğrencilere seminerler vermiş yine Bergama’nın “tarihe saygı ödülü” almasını sağlayan ekibin de içerisinde, aktif çalışmalarda bulunmuştur.                               Bergama Belediye  Başkanı Hakan Koştu’nun, kendisi gibi düşünmeyenleri işten çıkarma, mobing, sürgün gibi uygulamalarla cezalandırmaya yönelik girişimlerinin son halkası, Bülent Türkmen olmuştur. Alanı ve uzmanlığı ile ilgili olmayan bu görev değişikliğini “sürgün” olarak kabul ediyoruz.

   EGEÇEP  olarak, Bergama Belediye Başkanı’nı, Bülent Türkmen hakkındaki bu haksız  ve kasıtlı uygulamasını iptal ederek görevine iadesine karar vermeye, bu haksız ve hukuksuz uygulamaya son vermeye çağırıyoruz.

    Unutulmamalıdır ki bir yaşam alanları savunucusu olan Türkmen yalnız değildir. İadesi gerçekleştirilinceye kadar konunun takipçisi olacağız

EGEÇEP YÜRÜTME KURULU ADINA

EŞ SÖZCÜLER

Berna BABAOĞLU ULUTAŞ  Ali Osman KARABABA