Yaşam Alanlarımıza Yapılan Saldırılara DUR! diyoruz

1,968 total views, 3 views today

Değerli basın emekçileri ve Salihli halkı

Bugün DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ.

Murat Dağından doğan ve İzmir körfezine dökülen 401 lm uzunluğundaki bir nehrin oluşturduğu 17.000 kilometre karelik bir havzada GEDİZ HAVZASI’nda yaşıyoruz.

Bu topraklar yaşadığımız sürece bizi besledi. Zenginleştirdi.

Biz ne yaptık? Yaşam alanımız olan bu havzaya evsel atıklarla, maden ocaklarıyla, kum ocaklarıyla, sanayi atıklarıyla elimizden gelen kötülüğü yapmaktayız.

Daha çok ürün alacağız diye dünya ilaç şirketlerinin ürettiği zirai ilaçları kullanarak toprağımızı morfinman yaptık. O ilacı almadan ürün veremez oldu.

Hayvancılık ve tarımı aynı yerde yaparak toprağın kalitesini bozduk.

Şimdi de “enerjide dışa bağımlılıktan kurtulacağız” teranesiyle topraklarımız JES saldırısıyla karşı karşıya. Havza toprakları yer altından çıkan zehirle zehirleniyor. Dünyada ender yetişen Sultaniye üzümün sonunu hazırlıyoruz. Alaşehir öldü. Sarıgöl direniyor. Bizler mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bindiğimiz dal kesiliyor. Efendisi olduğumuz toprakların şimdi kölesi olma yolunda hızla ilerliyoruz.

İçinde bulunduğumuz şu salgın günlerinde tarıma ne kadar ihtiyacımız olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Havzaya saldırı duruyor mu? Hayır! Gözü paraya doymayan şirketler saldırıya devam ediyorlar. İşte Çapaklı. Bizlerden satın aldıkları toprakları BİYOGAZ enerji Santrali için imar değişikliğine gidiyor. Salihli Pıyadeler arasında JES etüt çalışmaları devam ediyor.

Bizler yaşam alanlarımıza yapılan bu saldırılara DUR! diyoruz..

Salihli Çevre Derneği

05.06.2020