1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

2,049 total views, 3 views today

01.09.2020

1 Eylül Dünya Barış Gününü Kutluyoruz

Değerli Basın Emekçileri, Değerli Halkımız,

1 Eylül, insanlık tarihinin en acımasız ve en kirli savaşı, II. Dünya Savaşı’nın başladığı gündür. Bu nedenle her yıl 1 Eylül, barış taleplerinin dillendirildiği gün olarak kutlanmaktadır.

Bugün, o savaşın üzerinden 75 yıl geçmesine karşın küresel kapitalist güçlerin bitmek tükenmek bilmeyen kar hırsları nedeniyle savaş ve şiddet devam etmektedir. Dünyayı yöneten egemenler geçen bu sürede değişen bir şey olmadığını, geleceği savaşla inşa etmekten vazgeçmediklerini her fırsatta gösteriyorlar.

Her yıl on binlerce insan silahlı çatışmalarda yaşamını yitiriyor. Savaş sadece insanların değil, diğer canlıların da yaşam haklarını ellerinden alıyor, savaşlardan en çok da doğa zarar görüyor.  

Başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada silahlar konuştukça insanlık ve doğa ağır bedeller ödüyor. Sadece savaşanlar değil, kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Dünya halklarını mutlu biçimde yaşatabilecek kaynaklar savaş için harcanıyor.

Savaşın bedelini kadınlar, çocuklar, gezegenimiz ve gelecek nesiller en ağır şekilde ödüyor.

Savaş, savaş naraları atanların değil, bizim, çocuklarımızın, doğanın canına kast ediyor. O yüzden barışa dair tüm çabalar, eylemler yaşamsaldır.

EGEÇEP olarak, Ekolojik mücadelenin aynı zamanda barış mücadelesi olduğu inancıyla, ekolojistleri, doğa ve çevre örgütlerini 1 Eylül’de barış taleplerini haykırmaya çağırıyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

EGEÇEP YÜRÜTME KURULU

İletişim: egecepsozcu@gmail.com